Hyvää vuosipäivää kaikille uusille ja vanhoille Ahmalaisille!!!
10.8.2018 10:33 Uutiset / Pääsivusto

Hyvää Vuosipäivää!!!

Tiesittekö muuten mitä seuramme historiasta löytyy?

Seuramme perustamiskokous pidettiin vuonna 1956 Haukiputaan Martinniemen Kerholassa, tarkalleen 10.8.1956. Perustamiskokouksen kutsui koolle Pauli Jussila.

Vietämme siis tänään seuramme perustamiskokouksen vuosipäivää, tasan 62 vuotta.

Seurasta puhuttiin alussa Martinniemen Ahmoina, mutta kotipaikaksi sille katsottiin Haukipudas ja paikallisten kieleen tarttuikin nopeasti Haukiputaan Ahmat. Seuramme virallinen nimi on kuitenkin Ahmat ry.

Seuran ensimmäiseksi puheenjohtajaksi valittiin Mauri Pursiainen.

Osalle voi tulla yllätyksenä että Ahmojen taustalta löytyy myös raumalaista verta. Martinniemen Rauma-Repolan paikallisjohtajana toimi Knut Virtanen, joka oli kotoisin Raumalta. Ajatus haukiputaalaisen jääkiekkoseuran perustamisesta syttyi hänen poikansa toimesta. Rauma-Repolan tehtaat olivat niihin aikoihin alueen suurimpia työllistäjiä ja urheilutoimen yksi rahoittaja.

Lokakuussa 1956 Rauma-Repola sopi Ahmojen kanssa jääkiekkokaukalon rakentamisesta.

Rauman Lukon pelaajat kävivät talvella 1956 näyttämässä seuramme kiekkoilijoille pelaamisen mallia.

Seuramme ensimmäinen ottelu pelattiin 2.12.1956 kohdatessaan Oulun Työväen Palloilijat.

Vaikka seuran toiminnassa on ollut aikoinaan myös katkoksia ja Ahmat ovat kokeneet niin ylä- kuin alamäkiä, on seuramme vahvassa nousussa.

Vahvuutemme on avoimuus ja halu tarjota jokaiselle jääkiekosta kiinnostuneelle ja lajia rakastavalle paikka missä harrastaa ja/tai kisata.

Meillä on polku niin elinikäiseen harrastukseen kuin myös reitti ammattiuralle, esimerkkeinä tästäkin löytyy mm. Markus Nutivaara (Suomen A- maajoukkue, NHL), Sakari Manninen (Suomen A - maajoukkue, KHL) ja monia muita jotka ovat nousseet koko kansan tietoisuuteen.

Ovemme aukeavat jälleen 1.9. jolloin aktiivinen kautemme alkaa. Joukkueemme pääsevät kotihalliimme joka on rakennettu vuonna 1992. Harrastekiekkoilijat pääsevät pelaamaan innokkaana ja kiekkokoululaiset opettelemaan luistelun ja jääkiekon saloja.

Hyvää Vuosipäivää Kaikille!!!


   
Lisää uutisia
Haukiputaan Ahmat
«  Elokuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
 
Kategoriat